Design Thinking czy Lean Startup

W dzisiejszych czasach, aby utrzymać konkurencyjność na rynku, przedsiębiorcy muszą ciągle wprowadzać nowe produkty i usługi, które będą przyciągać klientów. Jednakże, aby wprowadzić nowy produkt lub usługę na rynek, trzeba przejść przez wiele etapów. Jednym z najważniejszych jest wybór odpowiedniej metodyki pracy: design thinking czy lean startup.

W artykule “Zig then Zag: When to Use Design Thinking vs. the Lean Startup Approach” autorzy porównują dwie popularne metodyki pracy: Design Thinking i podejście Lean Startup. Design thinking koncentruje się na użytkowniku. Jego celem jest rozwiązanie problemów i stworzenie produktów lub usług, które spełniają potrzeby użytkowników. Z kolei podejście Lean Startup skupia się na weryfikacji modelu biznesowego i szybkim testowaniu hipotez.

Którą metodę powinniśmy wybrać? To zależy od celów projektu. Design thinking jest bardziej odpowiedni w przypadku, gdy chcemy opracować produkt lub usługę, które idealnie odpowiadają na potrzeby klientów. Metoda ta pozwala nam na zdobycie lepszego zrozumienia oczekiwań i zachowań użytkowników oraz iteracyjne testowanie rozwiązań. Dzięki temu projektanci są w stanie stworzyć produkty lub usługi, które będą klienci będą chętniej wybierać.

Z kolei podejście Lean Startup jest bardziej odpowiednie, gdy chcemy szybko opracować i przetestować model biznesowy. Metoda ta skupia się na szybkim testowaniu hipotez i weryfikacji modelu biznesowego. Umożliwia to szybsze wprowadzenie produktu lub usługi na rynek.

Oczywiście, obie metodyki mogą być ze sobą połączone, tworząc synergiczne podejście. Przykładowo, można wykorzystać design thinking do opracowania produktu lub usługi, a następnie zastosować podejście Lean Startup do przetestowania modelu biznesowego.

Case? Spójrzcie na Zalando. Insight, że ludzie kupując ubrania potrzebują je przymierzyć, aby mieć pewność, że rozmiar pasuje, krój idealnie leży i ogólnie dobrze się w tym czują. To jest obszar, który możemy zidentyfikować w procesie Design Thinking. Rozwiązanie w e-commerce? Możliwość przymierzania w domu – to wiąże się z zamawianiem większej liczby ubrań i zwrotem części z nich. Natomiast jak zorganizować te zwroty, aby biznesowo to było opłacalne, to już obszar Lean Startup. Wypracowanie modelu biznesowego darmowch zwrotów w ciągu 100 dni wymagało zapewne wielu testów i sprawdzenia różnych hipotez.

Podsumowując, wybór odpowiedniej metodyki pracy zależy od celów projektu. Design thinking jest bardziej odpowiedni, gdy chcemy rozwiązać problemy użytkowników. Natomiast podejście Lean Startup lepiej pasuje, gdy chcemy szybko opracować i przetestować model biznesowy. Oba podejścia mogą być ze sobą połączone. Dzięki temu uzyskamy synergię, która pozwala na skuteczne wprowadzenie nowych produktów lub usług na rynek szybko i sprawnie. W obu przypadkach prototypowanie i testowanie rozwiązań jest kluczowe. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że produkt czy usługa nie trafią w potrzeby rynkowe.

Jeśli chcesz nauczyć się projektowania innowacji metodą Design Thinking w praktyce, to świetną okazją są nasze szkolenia i maratony projektowania, które organizujemy.

Author

Nie przegap naszych kolejnych publikacji!

Nie spamujemy! Zawsze możesz się wypisać.
Nasza polityka prywatności.